sobota, 28 listopada 2015

Lider w szkole

Kilka dni temu, będąc w jednej z cieszyńskich szkół średnich, zobaczyłem plakaty wyborcze kandydatów na przewodniczącego szkoły. Jakie cechy powinien posiadać przewodniczący samorządu uczniowskiego? Powtarzając za M. Łobockim powinien charakteryzować się:


Zdolnościami przywódczymi
Umiejętnościami kierowania zespołem
Umiejętnościami prowadzenia dyskusji
Szacunkiem wobec dorosłych
Umiejętnością nawiązywania współpracy i dialogu z wychowawcą i pracownikami szkoły
Pracowitością i bezinteresownością
Poczuciem odpowiedzialności

Taki Lider musi pamiętać, że nie współpracuje tylko z koleżankami i kolegami z samorządu, ale jest reprezentantem całej szkoły. Jest też spoiwem łączącym uczniów z nauczycielami. 


Na pewno kompetencje społeczne dobrego lidera muszą mieścić się w górnych częściach skali stenowej.  Przewodniczący szkoły to Zaradny Wykonawca, posiadający wysoko rozwinięte umiejętności realizowania zadań, które wymagają wyjednywania czegoś ze strony innych. To taki ktoś, do zadań specjalnych, rozwiązywani trudnych spraw, działania, organizowania. Nie każdy nim może zostać. 

Lider nie pracuje sam – inicjuje współpracę, zachęca i angażuje do działania. Lider inspiruje i motywuje, dzieli swoją energię z innymi, ponieważ działa dla ludzi i wraz z nimi. 


czwartek, 12 listopada 2015

Warsztaty liderów wystartowały

Wystartowaliśmy z warsztatami rozwoju osobistego skierowanymi dla organizacji pozarządowych. Za nami pierwszy warsztat. Grupa idealnie zróżnicowana. Różne środowiska, idealny balans płci, doświadczeń i motywacji. Dużo pozytywnej energii, chęci do pracy, współpracy, życzliwości. W skrócie rzecz ujmując aż chce się przebywać w tak doborowym gronie ludzi, co potwierdza tylko kolejny raz, że suflowany nam obraz pokolenia 20-latków jako rozpieszczonych i leniwych jest ściemą. W każdym pokoleniu znajdziemy przecież cały przekrój możliwych postaw. Każde uproszczenie jest mocno krzywdzące. Stereotypami kieruje się każdy z nas. Warto mieć tego świadomość, żeby zmniejszać ich negatywny wpływ na nasze oceny.

Muszę też przyznać, że trzeba sporo motywacji, żeby w środku tygodnia regularnie uczestniczyć w warsztatach odbywających się w dalekiej warszawskiej dzielnicy. Zajęcia potrwają do stycznia. Trzymam kciuki za wszystkich uczestników i ich plany rozwoju osobistego. Warsztat polega bowiem na tym, że najważniejsze są dla nas plany każdego z uczestników. Grupa jest tylko narzędziem, mającym pomóc osiągnąć założenie przez siebie cele związane ze zmianą w kierunku sprawności społecznego funkcjonowania.